Exhibiting Artists

Featured Local Artist

Kristin Jakob Award-Winning Botanical Artist
Kristin's Grove sponsored by California Native Plant Society

2018 Exhibitor List and Locations

Name

Link

Media Category

Booth

Margaret

Aden

Web Site

Jewelry

115

Claudia

Abderhalden

Web Site

Jewelry

35

JeriLyn

Alderman

Web Site

Glass & Jewelry

4

Cory

Ballis

Web Site

Glass

129

Steve

Baranowski

Ceramics - Functional

47

Meisha

Barbee

Jewelry

58

Jeffrey

Beauchamp

Web Site

Painting Poster Artist

63

Anastasia

Bespalova

Web Site

Wearable Art

144

Mira

Blackman

Web Site

Wearable Art

125

Anja

Broenink

Web Site

Wearable Art

20

Austin

Buckingham

Printmaking, Graphics & Drawing

1

Katherine

Case

Web Site

Printmaking, Graphics & Drawing

68

Jeanne

Cassanova

Web Site

Jewelry

74

Dan

Cassidy

Web Site

Photography

145

Greg

Clark

Sculpture

103

Peter

Clark

Web Site

Other

114

Dylan

Clevenger

Web Site

Jewelry

19

Barbara

Contini

Web Site

Woodwork

118

Gail

Cooper

Web Site

Painting

140

Brett

Crawford

Web Site

Ceramics - Sculptural

53

Onyx

Crimbil

Web Site

Sculpure

37

Niko

Culevski

Web Site

Fiber & Paper

143

Laura

Culver

Web Site

Painting

71

Marcia

Dalva

Web Site

Ceramics - Sculptural

59

Patrick

Dennis

Web Site

Painting

130

Michael

Dickinson

Web Site

Glass

104

Barbara

Dollahite

Web Site

Painting

22

Emily

Dvorin

Web Site

Sculpture

6

Annie

Dyer

Web Site

Ceramics - Functional

124

Katharina

Ernst

Wearable Art

155

Frank

Falk

Mixed Media

44

Elliot

Fan

Web Site

Sculpture

106

Amy

Faust

Web Site

Jewelry

38

Angela

Flaviani

Web Site

Other

142

Nicole

Flood

Web Site

Wearable Art

43

Jenny

Foulkes

Web Site

Jewelry

65

Cat

Francisco

Web Site

Photography

119

Lucia

Friedericy

Web Site

Sculpture

77

John

Gibbons

Web Site

Glass

73

Zachary

Gilmour

Web Site

Printmaking, Graphics & Drawing

100

David

Giulietti

Web Site

Jewelry

60

Cornelia

Goldsmith

Web Site

Jewelry

61

John

Gowan

Web Site

Painting

7

Thomas

Haddy

Web Site

Other

27

Walter

Harper

Web Site

Woodwork

13 & 14

Jivita

Harris-Casey

Web Site

Jewelry

132

Kevin

Healy

Web Site

Jewelry & Mixed Media

48

Gero

Heine

Web Site

Photography

26

Birgitt

Hellemann

Jewelry

117

Lissa

Herschleb

Web Site

Ceramics - Functional

81

Mac

Hillenbrand

Web Site

Woodwork

136

Chelsea

Hiatt Farley

Web Site

Mixed Media

131

Ina

Hohensee

Web Site

Jewelry

78

Sten

Hoiland

Web Site

Sculpture

15

Erika

Honig

Web Site

Jewelry

2

Lutz

Hornischer

Web Site

Sculpture

51

Ann

Hymas

Web Site

Wearable Art

153

Tom

Jacobs

Web Site

Photography

5

Hitomi

Jacobs

Web Site

Jewelry

121

Kristin

Jakob

Web Site

Drawing

Featured Artist Grove

Scott

Jennings

Web Site

Ceramics - Functional

137

Jesper

Johansen

Web Site

Photography

46

Peter

Judge

Web Site

Mixed Media

45

Lance

Kennedy

Web Site

Photography

9

Reem

Khalil

Web Site

Wearable Art

110

Tom

Killion

Web Site

Printmaking, Graphics & Drawing

62

Lisa Marie

Kindley

Web Site

Painting

152

Sheko

Kirby

Web Site

Jewelry

105

Bonnie

Kuhr

Web Site

Fiber & Paper

42

Melody

Lai

Jewelry

141

Judith

Lemmens

Web Site

Ceramics - Functional

66

Linda

Letts

Web Site

Wearable Art

79

David

Levy

Web Site

Woodwork

24 & 25

Keith

Liang

Web Site

Photography

154

Miguel

Licona

Woodwork

18

Michael

Maddy

Glass

57

Jill

Mahanna

Web Site

Painting

113

Guillermo

Martinez

Web Site

Woodwork

134

Karen

Meadows

Web Site

Mixed Media

12

Shannon

Meadows

Web Site

Painting

146

Fred

Mertz

Web Site

Photography

33 & 34

Nance

Miller

Web Site

Painting

3

Charles

Mize

Web Site

Photography

122

Mike

Moir

Web Site

Photography

109

Vince

Montague

Web Site

Ceramics - Functional

39

Eleanor

Murphey

Web Site

Ceramics - Functional

23

Carol

Myers

Web Site

Ceramics - Functional

135

Harald

Nordvold

Web Site

Ceramics - Functional

70

Leonardo

Nunez

Web Site

Printmaking, Graphics & Drawing

8

Kenneth

Ober

Web Site

Painting

123

Lori

ONeill

Web Site

Wearable Art

150

Tony

Pagliaro

Web Site

Photography

55

Claudia

Paillao

Web Site

Fiber & Paper

40

Boglarka

Pataki-Barothi

Web Site

Painting

148

Jamie

Pavlich-Walker

Web Site

Mixed Media

133

Diana

Pellegrini

Jewelry

135

Nathan

Penn

Web Site

Woodwork

138

Bill

Pfeffer

Web Site

Painting

32

Dyonne

Philpott

Painting

36

Marv

Poulson

Web Site

Sculpture

72

Barbara

Prodaniuk

Web Site

Ceramics - Sculptural

30

Brian

Punches

Jewelry

31

Clark

Renfort

Web Site

Other

101

Jacqueline

Ryan

Web Site

Wearable Art

29

Terry

Sauve

Web Site

Painting

102

Thurman

Scheumack

Web Site

Other

149

Erika

Schmitt

Web Site

Mixed Media

120

Oliver

Schnoor

Web Site

Jewelry

75

Valerie

Seaberg

Web Site

Ceramics - Functional

64

Shizuko & Toshi

Shichishima

Web Site

Ceramics - Functional

21

Jennifer

Shors

Wearable Art

10

Sasrah

Shriver

Web Site

Jewelry

67

Eric

Silva

Web Site

Jewelry

116

Terry

Steinke

Web Site

Printmaking, Graphics & Drawing

52

Sarah

Suloff

Web Site

Jewelry

69

Chrystal

Sunshine

Web Site

Jewelry

126

Katya

Taylor

Web Site

Wearable Art

107

M. Kathryn

Thompson

Web Site

Painting

80

Rabun

Thompson

Web Site

Ceramics - Functional

128

Yumi

Ueno

Jewelry

127

William

Vanscoy

Web Site

Photography

151

Robert

Varela

Web Site

Jewelry

112

Richard

Vierra

Woodwork

28

Tim

Weldon

Web Site

Mixed Media

147

David

Wertheimer

Web Site

Woodwork

111

Niles

Wertz

Woodwork

41

Vera

Wesley

Wearable Art

17

Hilary

Williams

Web Site

Printmaking, Graphics & Drawing

76

Iris

Wise

Web Site

Painting

108

Emily

Wiser

Web Site

Jewelry

56

Katya

Wittenstein

Web Site

Jewelry

49

Arlene

Wohl

Wearable Art

16

Itsuko

Zenitani

Web Site

Ceramics - Functional

54



2017 Award Winners

Best of show was selected by a panel of judges: Robert Coats, poet; Wendy Slick, filmmaker; Gerry Wilson, potter

winners 2017
The honorees pictured are (from left to right): Cindy Fox, painting; Barbara Prodaniuk, ceramics; Terry Steinke, printmaking; Erika Schmitt, mixed media;

winners 2017
and Keith Liang, photography.